Két hete csütörtökön elmentem a busszal kirándulni. első körben a speyside cooperage-t látogattuk meg, ez egy 1947 óta működő, családi kézben lévő hordógyár. Papa, most figyelj, átadom neked a hordókészítés minden titkát, amit ott tanultam. :)
a gyár bejárata nagyon szépen karban van tartva, virágok, hordóból vágott karosszékek, hordó-szobrok. a kávézóban az asztalok és székek mind használt hordókból készültek. először egy videón bemutatták a hordókészítés folyamatát, a felhasználandó fák kiválasztásától a kész hordó elszállításáig, majd felvezettek minket a gyár erkélyére ahonnan a láthattuk, hogyan dolgoznak. hát, nem egy női munka, az biztos - még ma is ugyanúgy készítik a hordókat mint párszázévvel ezelőtt. a munkások napi 20-30 hordót készítenek/javítanak meg, a legelső lépéstől a legutolsóig. az utolsó lépés a saját bélyegzőjük rányomása a hordóra. ezután a hordót tesztelik, és ha a legkissebb hibát találják, visszaküldik, és meg kell javítania a munkásnak. persze másodszorra már nem fizetik ki. ...
a munka kezdetén csak az egyenes falécek vannak meg, és egy fémhurok, a legfelső karika. ebbe belefektetik egymás mellé a faléceket úgy, hogy szoruljanak, valahogy így:
ezután ráhúzzák a középső gyűrűt, majd a hordót egy gőzszelep fölé helyezik, letakarják, és pár órán át gőzölik. így a lécek rugalmasak lesznek, és törés nélkül hajlanak. ezek után ráhúzzák a többi gyűrűt is, majd rászorítják. persze, kalapáccsal. miután ezzel megvoltak, két lépésben kiégetik a hordó közepét. hirtelen, pár perc alatt - így a fa pórusai kinyílnak ha jól értettem a dolgokat, meg a hordó belseje meg is karamelizálódik picit - ez adja majd a beletöltött ital aromáját. ezek után a hordó éleit faragják le úgy, hogy a fedőlap illeszkedni tudjon majd. a fedőlapokat egyébként valami... most éppen nem találok jobb szót - inda segítségével szorítják bele a hordóba. utána még géppel húznak a karikákon, majd pedig ellenőrzik a hordó minőségét.
voilá. egy hordót 50-60 évig lehet használni, 4-5 alkalommal lehet újratölteni. utána már nem képes átadni a fa aromáját a benne lévő italnak. ilyenkor, ha még jó állapotban van, a gyárban a közepéből lefaragnak, újraégetik, és kezdheti előről életét. ha a hordó hibás, megjavítják, ha pedig italtárolásra már nem alkalmas, akkor jönnek az egyéb felhasználási módok - például kisvonatot építenek belőle és virágokkal tömik tele.
ami még érdekes, és amit nem tudtam, hogy az angol barrel szó csak egy adott méretű hordót jelöl. ha bármilyen egyéb méretű barrel-ről beszélnek, a cask szót használják.
Utolsó kommentek